Analiza kosztów – zwrotu inwestycji.

Najczęściej zadawane pytania.


Analiza kosztów – zwrotu inwestycji.

Szacunkowe koszty oraz czas zwrotu inwestycji w przykładowym domu jednorodzinnym. 
Dokładna analiza może zostać wykonana po wykonaniu audytu energetycznego budynku.

Koszty ogrzewania budynku 200m2jednostka
Powierzchnia ogrzewana budynku m2200m2
Szacowane roczne zapotrzebowanie ogrzewania
na m2budynku
(izolacja styropian 10cm, okna dwuszybowe, dach wełna 30cm)
110kWh/m2rok
Szacowane roczne zużycie energii do ogrzania budynku200 x 110 = 22000kWh/rok
Szacowany roczny uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej9000kWh
Opłata magazynowania w sieci elektrycznej – opust20%
Szacowany uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej
roczny po uwzględnieniu opustu
9000- 20% = 7200kWh
Deficyt energii do ogrzewania budynku
( zapotrzebowanie budynku – uzysk z instalacji)
22000 – 7200 = 14800kWh
Cena energii z wykorzystaniem elektrycznego ogrzewania bezpośredniego
– grzejniki konwekcyjne, kotły elektryczne
( cena 1kWh)- średnio 55gr*.
*- zgodnie z umową z dostawcą energii
14800 x 0,55 = 8410pln
Cena energii z wykorzystaniem Akumulacyjnego kotła C.O.
(cena 1kWh) = 27gr*.
*- zgodnie z umową z dostawcą energii
14800 x 0,27 = 3996pln
Różnica w kosztach zakupu urządzeń : 3000zł netto przykładowy
Kocioł elektryczny 24kW, 25700zł netto – Piec Steffes
25700 – 3000 = 22700pln
Różnica w kosztach ogrzewania w porównaniu z bezpośrednim
ogrzewaniem elektrycznym.
8410 – 3996 = 4414pln
Szacowany czas zwrotu inwestycji w porównaniu z bezpośrednim
ogrzewaniem elektrycznym.
22700 /4414 = 5,14lat

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego proponujecie państwo urządzenie akumulacyjne, jeżeli  na rynku istnieją bardziej nowoczesne  urządzenia zasilane energią elektryczną np.  Pompa Ciepła (PC). 

Pompa Ciepła to bardzo dobre urządzenie grzewcze, które jednak posiada pewne,  bardzo istotne ograniczenia.  Chcąc osiągnąć wysoką efektywność pracy PC, konieczna jest współpraca tego urządzenia z instalacją niskotemperaturową, zapewniającą również uzyskanie odpowiednich przepływów. Jeżeli PC współpracuje z nieprzystosowaną do tego instalacją, jej efektywność spada oraz drastycznie zmniejsza się jej żywotność . Istnieją na rynku PC wysokotemperaturowe przystosowane do współpracy z systemami jakie spotykamy najczęściej w starszych domach  ale ich cena i efektywność powoduje, że w praktyce nie stosuje się ich w domach prywatnych.  Niewątpliwą przewagą Pieców akumulacyjnych w takich instalacjach jest ich elastyczność, pozwalająca na współpracę ze starymi jak i nowymi instalacjami, bez straty sprawności i  żywotności. Ponadto jest to urządzenie o wiele prostsze i bardziej niezawodne.

Na rynku można spotkać rozwiązania z tzw. akumulacją wodną. Sprzedawcy proponują kocioł elektryczny współpracujący z zasobnikiem 500 – 800 litrów. Takie rozwiązanie jest tańsze od Pieca Steffes czym się ono różni.

Akumulacja wodna i akumulacja w rdzeniu ceramicznym, pracuje na tej samej zasadzie. W czasie trwania tańszej taryfy, akumulujemy energię, którą wykorzystujemy w takcie trwania droższej taryfy do ogrzewania budynku.  Największa różnica polega na tym,  że akumulator wodny możemy naładować tylko do temperatury 80-90 0C  a rdzeń ceramiczny do temp 600 0C. Jak wiadomo ilość zgromadzonej energii, zależy od masy wkładu akumulacyjnego (woda, ceramika) akumulatora, jego ciepła właściwego i co w tym przypadku najbardziej istotne od różnicy temperatur pomiędzy temperaturą wkładu a temperaturą wody, konieczną do zasilania grzejników. Nawet biorąc pod uwagę różnice w zdolności akumulacji poszczególnych materiałów to i tak okazuje się że, chcąc zgromadzić podobną ilość energii  w akumulatorze wodnym do zgromadzonej w  najmniejszym   Piecu Steffes  5120  musimy zastosować  zbiorniki, w zależności od rodzaju instalacji, o pojemności od 2000 l do nawet 5000 l.    Porównując systemy o tych samych możliwościach, akumulacja wodna jest droższa. Musimy również brać pod uwagę ilość miejsca potrzebnego do  zainstalowania zasobników o takiej pojemności.

Zastosowanie zasobnika o pojemności 500- 800 litrów może wystarczyć do niewielkich niskoenergetycznych lub pasywnych domów. W domach większych lub o gorszej izolacji termicznej, koszty eksploatacji takiego system,  będą znacznie wyższe,  gdyż konieczne będzie korzystanie nie tylko z niższej taryfy ale również z drogiego prądu. Co może zupełnie przekreślić sens stosowania zestawu akumulacyjnego i ponoszenie wyższych kosztów inwestycyjnych.

,,W jaki sposób można zastosować kocioł akumulacyjny w moim domu? ”

Akumulacyjne kotły c.o. przeznaczone są do współpracy z systemem wodnego centralnego ogrzewania,  bez względu na jego rodzaj ( niskotemperaturowe, tradycyjne) co odróżnia ten kocioł  od PC , których  efektywna praca i żywotność jest uzależniona od rodzaju instalacji. Kotły te bardzo dobrze nadają się do wymiany kotłów na paliwa stałe i nie wymagają modernizacji instalacji.

Jak widać z powyższego kocioł bez wątpienia nadaje się do Pańskiego domu.

 „Mam dom o powierzchni 200 m2. Jakiego sprzętu potrzebuję?”

Na dobór wielkości kotła, ma wpływ wiele czynników, takich jak: usytuowanie budynku, kubatura, izolacyjność, ilość i jakość okien, rodzaj wentylacji. W celu określenia wielkości kotła należy przeprowadzić obliczenia strat cieplnych budynku oraz uwzględnić liczbę godzin  trwania niskiej taryfy.

 „Ile kosztuje eksploatacja sprzętu akumulacyjnego kotła c.o.”

Koszt eksploatacji, jest ściśle powiązany, ze stratami ciepła w budynku. Straty  mogą się różnić nawet kilkukrotnie w zależności od konstrukcji, jakości i ilości okien, sposobu izolacji czy wentylacji. Ogólnie można powiedzieć, że koszt ogrzewania dobrze dobranym i wykorzystującym do ogrzewania drugą taryfę,  kotłem akumulacyjnym,  jest tylko nieznacznie wyższy od ogrzewania gazem ziemnym dla tego samego budynku. Innym składnikiem kosztów eksploatacji są koszty dodatkowe,  takie jak, przeglądy serwisowe , przeglądy kominiarskie czy gazowe. Te koszty w przypadku kotła akumulacyjnego są o wiele niższe lub  w ogóle nie występują. Ponadto żywotność akumulacyjnego kotła c.o. może być nawet dwukrotnie dłuższa od żywotności kotłów gazowych czy pomp ciepła. 

 „Jak długo kocioł akumulacyjny utrzyma ciepło?”

Rdzeń akumulacyjny w kotle, jest bardzo dobrze izolowany co ogranicza straty statyczne, ale mimo to, każde nadmiarowe akumulowanie ciepła wiąże się ze stratami. Dlatego, kotły dobierane są w taki sposób, żeby zapewniły komfort cieplny, podczas występowania minimalnych temperatur obliczeniowych. Ponadto  sterowanie pogodowe dba o to, aby kocioł nie był nadmiernie przeładowany, ale żeby zgromadził taką ilość energii, która zapewni komfort cieplny przez 24 godziny na dobę. Jednakże mogą zdążyć się sytuacje, kiedy zgromadzone ciepło nie zostaje w pełni wykorzystane i o minimalizowanie strat w takiej sytuacji dba izolacja rdzenia. Długość, przechowywania  ciepłą zależy od stopnia naładowania rdzenia,  jego temperatury oraz  temperatury w pomieszczeniu kotła i jest trudna do oszacowania. Można jednak przyjąć, że w pewnych warunkach kocioł nie straci całkowicie ciepła nawet przez 2-3 dni.

,,Co się stanie, jeśli urządzenie zostanie naładowane i nie potrzebuję ciepła? Czy to ciepło jest tracone? ”

Nowoczesna izolacja i zaawansowany system sterowania, pozwala na przechowywanie zakumulowanej energii w rdzeniu akumulacyjnym i wykorzystanie jej, kiedy to jest konieczne. Jest to jedna z najważniejszych cech odróżniająca to urządzenie od starych niewydajnych systemów akumulacyjnych. Ponadto optymalne wykorzystanie energii, regulowane jest już na etapie ładowania pieca, dlatego też, sytuacja naładowania rdzenia ponad potrzeby, przy dobrze skonfigurowanym systemie, zdarza się bardzo rzadko.

 „Co się stanie, jeśli zabraknie mi ciepła?”

Ważne jest aby kocioł został dobrze dobrany i odpowiednio skonfigurowany do pracy  podczas uruchomienia, co powoduje optymalną i ekonomiczną eksploatację kotła. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja braku energii w rdzeniu kotła, kocioł może być doładowany droższym szczytowym prądem co spowoduje jednak wzrost kosztów eksploatacji. Jeżeli takie sytuacje się powtarzają, może to  świadczyć o błędzie w obliczeniach start ciepła,  izolacji budynku lub konfiguracji kotła.

,,Jaka jest przewidywana żywotność kotła? ”

Przy odpowiedniej eksploatacji i wymianie zużywających się podzespołów długość eksploatacji to ponad 20 lat. Firma Elektrotermia jest producentem Pieców akumulacyjnych od ponad 30 lat i wiele z pierwszych egzemplarzy ciągle jeszcze działa, często bez jakichkolwiek przeglądów. Oczywiście były to konstrukcje prostsze, ale i tak dużo mówią o żywotności tego typu urządzeń.

„Czy mogę samodzielnie zainstalować urządzenie”

Kocioł jest urządzeniem elektrycznym podłączanym do instalacji 400 V i powinien być podłączony przez uprawnionego elektryka zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Ponadto część hydrauliczna systemu, może wymagać instalacji przez hydraulika.

,,Jaki rodzaj konserwacji jest wymagany?”

Kocioł akumulacyjny jest jednym z najmniej wymagających urządzeń grzewczych. Prace konserwatorskie obejmują głównie część hydrauliczną systemu. Polegają one na: czyszczeniu filtrów, sprawdzanie ciśnienia w układzie grzewczym, sprawdzaniu i uzupełnianie ciśnienia w naczyniach przeponowych. Te prace można wykonać samodzielnie.

,,Czy mogę uruchomić kocioł wykorzystując agregat prądotwórczy? ”

Tak, trzeba jednak pamiętać,  że moc przyłączeniowa kotła jest duża i generator powinien zapewniać odpowiednie zasilanie.  Ponadto zaawansowany system sterowania wymaga dobrej jakości sygnału z agregatu.

„Czy kotły można stosować z odnawialnymi źródłami energii?”

Tak, jedną z zalet kotła akumulacyjnego jest zdolność  akumulowania i przechowywania energii ,co czyni go szczególnie predysponowanym do współpracy z tak niestabilnymi źródłami energii jak OZE.

Klient

Mieszkam w domu zbudowanym w latach 90 ogrzewanym kotłem na węgiel. Chciałbym zrezygnować z ogrzewania na paliwo stałe a niestety w mojej okolicy nie mam możliwości doprowadzenia gazu, Jakie istnieją inne możliwości.

Elektrotermia

Przypuszczam,  że w domu z lat 90 istnieje instalacja, która wymaga temperatury zasilania  na poziomie   70-80 0C  co praktycznie wyklucza  zastosowanie PC, bez wymiany instalacji i dostosowania jej, do parametrów na których PC będzie pracować z odpowiednią efektywnością . W takiej sytuacji można zastosować ogrzewanie z wykorzystaniem  gazu propan- butan ( butla ), oleju opałowego lub elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego.   Najtańszą opcją z w/w jest ogrzewanie Akumulacyjne.

Klient

Dziwi mnie Pańska informacja na temat kosztów eksploatacji.  Szukając informacji na ten temat, praktycznie wszędzie ,znajduję informację, że ogrzewanie elektryczne  jest najdroższym sposobem ogrzewaniem.

Elektrotermia

Ja również czytam te opinie i często zastanawiam się czym spowodowana jest niekompetencja ekspertów w tym zakresie. Sytuacja z ogrzewaniem energią elektryczną wygląda następująco. Klient indywidualny ma do dyspozycji co najmniej dwie taryfy. Pierwsza z nich to taryfa G11, najbardziej popularna taryfa dla gospodarstw domowych. Wykorzystanie tej taryfy do ogrzewania jest rzeczywiście najdroższym sposobem ogrzewania, gdyż cena 1 kWh w tej taryfie kosztuje ok 55 gr. Wyjątkiem jest wykorzystanie tej taryfy w ogrzewaniu za pomocą PC ale to temat na inny korespondencję. Stosując piece akumulacyjne wykorzystujemy taryfę G12 . W tej taryfie mamy do dyspozycji dwie ceny prądu, wykorzystywany do ogrzewania, tańszy, w której cena energii to ok. 24 gr/kWh dostępny jest w określonych godzinach, najczęściej 8 godzin w nocy i 2 godziny w dzień, przez pozostałe godziny obowiązuje cena droższa, której koszt wynosi ok. 60 gr/ kWh. Jednakże, trakcie trwania tej taryfy, prąd wykorzystywany jest tylko do zasilania wentylatora w piecach dynamicznych lub wentylatora i pomp obiegowych w akumulacyjnym kotle centralnego ogrzewania. Porównując cenę 1 kWh w taniej taryfie z cenami 1 kWh uzyskanych z innych paliw po uwzględnieniu rzeczywistych a nie laboratoryjnych sprawności urządzeń ( co eksperci szacują najczęściej prawidłowo) okazuje się, że ogrzewanie akumulacyjne jest tylko nieznacznie droższe od ogrzewania gazem ziemnym. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę długoletnie użytkowanie instalacji i związane z tym koszty serwisu i przeglądów, również kominiarskich, ogrzewanie akumulacyjne może okazać się nawet tańsze w eksploatacji od ogrzewania gazowego. Według moich obliczeń, dla których ceny gazu i energii elektrycznej, weryfikowałem na rzeczywistych rachunkach, wygląda to tak.

Oczywiście ceny poszczególnych nośników zwłaszcza paliw stałych, mogą się różnić w zależności od lokalizacji czy jakości. Szczególnie ważne jest to w przypadku

Klient

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Poświęciłem trochę czasu na zapoznanie się z ofertą pieców akumulacyjnych i wszystkie, które znalazłem to piece do montażu w poszczególnych pomieszczeniach, a to wiąże się z likwidacją istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. I poważnym remontem na, który nie mogę sobie pozwolić.

Elektrotermia

Rzeczywiście, piece akumulacyjne do montażu w pomieszczeniach to dotychczas 100% oferty, jednak w tym roku za sprawą firmy Elektrotermia na rynku pojawił się piec akumulacyjny centralnego ogrzewania, przeznaczony do współpracy z wodnymi instalacjami centralnego ogrzewania. Takie urządzenie byłoby najlepszym rozwiązaniem w Pańskim domu. A niezbędne prace montażowe wykonywane są tylko w kotłowni.